1-7 Mart Deprem Haftası
04 Mart 2022

Deprem Haftası ile ilgili yazı. 1 – 7 Mart tarihleri arasında tüm yurttaki okullarda deprem tehlikesine karşı yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgilendirici yazı.

deprem

Deprem Haftası İle İlgili Yazı

17 Ağustos 1999 depremi ve 2011’in son aylarında yaşanmış olan Van depremlerini düşünecek olursak her bireyin deprem tehlikesine karşı mutlaka bilinçli olması gerekmektedir. Türkiye büyük bir deprem kuşağının üzerinde yer almaktadır. Ülkemizin hemen hemen her noktası bir fay hattının üzerindedir. Buna kısa deprem gerçeği de denmektedir ve bizler deprem gerçeği ile yaşamak zorundayız.

Depremin ne zaman ve hangi şiddette olacağını hala bilemiyoruz. Bu sebeple deprem esnasında nerede ve ne şekilde olacağımızı bilemediğimiz için en kötü durumlara hazırlıklı olmalıyız. İşte Deprem Haftasında da okullarda öğrencilere deprem ile ilgili tüm gerekli bilgiler uygulamalı olarak verilmelidir. Deprem esnasında neler yapılması gerektiği, yaşadığımız mekanın depreme nasıl hazırlıklı olması gerektiği, deprem çantası hazırlıkları ve deprem çantası içerisinde yer alacaklar v.s. verilebilecek tüm bilgilerin maksimum düzeyde verilmesi gerekmektedir.

Yerkabuğunun bazı yerlerinde birdenbire oluşan kaymalar sonucunda yeryüzünün sallanması depremleri ortaya çıkarır. Değişik türdeki sarsıntıların herbirinin kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler sayesinde depremin merkez üssü, depremin şiddeti ve depremin büyüklüğü bilim insanlarınca tespit edilebilir.