1-7 Mart Yeşilay Haftası
04 Mart 2022

1-7 Mart Yeşilay Haftası 


              

Yeşilay geleceğe sağlıklı ve güçlü nesiller bırakabilmek için mücadele eden ve kutsal bir görev ifa eden bir kuruluştur. Yeşilay kurulduğu tarih olan 5 Mart 1920’den bugüne kadar ülke gençliğini, ülkenin insanlarını alkol, uyuşturucu, sigara ve diğer bağımlılık yaratacak olan maddelerden korunması amacı ile faaliyet gösteren bir kuruluştur.

5 Mart kuruluş tarihi olduğundan sebep 1 ile 7 Mart tarihleri arası Yeşilay haftası olarak ilan edilmiş ve bu hafta içerisinde Yeşlilay’ın faaliyet gösterdiği alanlar ile ilgili özellikle okullarda birçok faaliyetler tasarlanmıştır ve halen bu uygulamada devam etmektedir. Her türlü keyif verici ve aynı zamanda sağlığa zararlı maddeler ile ilgili önleyici faaliyetleri tüm Türkiye sathına yayılmış olan Yeşilay şubeleri vasıtası ile yürütülmektedir.


Kötü Alışkanlıklara Karşı Mücadele

Bir uyuşturucu ya da keyif verici madde bağımlısının topluma verebileceği zararlar inanılmaz olabilmektedir. Alkolün aile içi yarattığı ters etkiler ve aile için huzuru kaçırması, alkolü araç kullanan bir kişinin yaratabileceği felaketler ilk akla gelenlerdir. Bunun yanı sıra uyuşturucu maddelere bağımlı bir gencin, bir insanın yaşayacağı psikolojik sıkıntılar ve bu sıkıntılar sebebi ile masum kişilerin zarar göreceği de asla akıllardan çıkmaması gereken bir durumdur.Sigara ise daha büyük bir kangren olarak karşımıza çıkmaktadır. Sigara kullanım oranı her ne kadar kapalı alanlarda sigara içiminin yasaklanması sonrası bir düşüş göstermişse de kullanım yaşının hızla aşağılara düşmesi sebebi ile hala büyük tehlike arz etmektedir. Bir çok STK, Sağlık Bakanlığının da mücadele ettiği bu konuda Yeşilay’da yaptığı önleyici faaliyetler ile bu savaşa büyük bir destek vermektedir.